ZAŠTO ŠPANIJA ?
More, peščane plaže, sunčani dani i srdačni ljudi prve su asocijacije kada nam neko pomene Španiju. Ova država je jedna od najprivlačnijih za letnji odmor, članica je Evropske Unije i ima više od 47 miliona stanovnika. Nalazi se na Iberijskom poluostrvu i graniči se sa Francuskom i Portugalom. Uprkos tome što mislimo da o Španiji znamo sve, uvek se mogu otkriti novi podaci.
Španija-Top 20 činjenica o Španiji
Španija je država u kojoj postoji 44 mesta koja su proglašena Svetskom baštinom Uneska, što ovu zemlju stavlja na treće mesto u svetu po broju mesta od izuzetnog značaja koja treba posetiti. Među njima je i dvorac Alhambra u Granadi, najposećenije mesto u Španiji.
- Kraljevina Španija ima drugi najduži životni vek u svetu koji trenutno iznosi 83,7 godina.
- Restoran Botin (Botín) najstariji je restoran na svetu. Nalazi se u Madridu, otvoren je 1725. godine i ušao je u Ginisovu knjigu rekorda.
- Po površini, ova država je druga najveća u Evropi i zauzima 505.370 km2.
- Zahvaljujući španskim ekspedicijama u Ameriku, danas jedemo paradajz, krompir, avokado, kakao i čokoladu. Pored toga, Španci su doneli i niz različitih biljnih i životinjskih vrsta, kao i duvan.
- Španija je najveći proizvođač maslinovog ulja u svetu, a drugi izvoznik vina u svetu.
- Španija je najveći proizvođač maslinovog ulja u svetu, a drugi izvoznik vina u svetu.
- Nalazi se na prvom mestu u svetu po broju izvršenih transplantacija organa.
- Nulti kilometar mreže španskih puteva nalazi se u Madridu (Puerta del Sol).
- Kadis, koji se nalazi na jugu Španije, u Andaluziji, najstariji je grad u Evropi i smatra se da je osnovan 80 godina nakon Trojanskog rata.
- U Španiji postoji 44 mesta koja su proglašena Svetskom baštinom Uneska, što ovu zemlju stavlja na treće mesto u svetu po broju mesta od izuzetnog značaja koja treba posetiti. Među njima je i dvorac Alhambra u Granadi, najposećenije mesto u Španiji,Toledo i katedrala u Burgosu.
- Osam osoba iz Španije dobitnici su Nobelove nagrade, sedam i po ako se uzme u obzir dvojno državljanstvo Marija Vargasa Ljose.
- U španskim pećinama Altamira i El Kastiljo nalazi se najstarija paleolitska umetnost u Evropi.
- U Španiji je veoma rasprostranjen popularan običaj poznat kao „12 zrna grožđa“. Veruje se da će Nova godina biti srećna i uspešna za svakoga ko pojede svih 12 zrna u toku poslednjih 12 sekundi stare godine. Ova tradicija potiče još od 1909. godine, kada je grožđe obilno rodilo, te je izmišljen ovaj običaj kako bi se grožđe spaslo od propadanja.
- Reč „Querétaro“, što je ime jednog meksičkog grada (Keretaro, koje po jednoj od verzija znači ’igra sa loptom’), izabrana je 2011. godine za najlepšu reč na španskom jeziku.
- Zoger, „Čupa čups“, podmornica, stoni fudbal i digitron su španski izumi.
- Najskuplji restoran na svetu nalazi se na Ibici, zove se Sublimotion i večera u njemu košta 1.700 evra po osobi.
- Barovi su nešto vrlo karakteristično za Španiju i na svakih 169 stanovnika postoji po jedan bar.
- Amansio Ortega, najbogatiji čovek u Španiji i drugi najbogatiji čovek na svetu (inače vlasnik „Zare“, „Stradivariusa“ i drugih poznatih brendova), zarađuje 2.5 miliona evra dnevno.
- Sa 14 neradnih prazničnih dana godišnje, Španija je jedna od evropskih zemalja sa najviše neradnih dana.
- Simbol za dolar ($) je španski izum i nastao je od skraćenice Ps, oznake za pesos ili pjasters, ili delimičnog znaka za osmicu.
- Španija je prva zemlja u svetu po prihvatanju homoseksualnosti, samo 6% stanovništva misli da je to „moralno neprihvatljivo“.
- Španija je prva zemlja u Evropi po donaciji organa.
- Španci piju 11,2 litara čistog alkohola po osobi godišnje, što je skoro duplo više od svetskog proseka (6,2).
- Španija je jedna od evropskih zemalja sa najnižom stopom samoubistava.
- Španci su prvi u svetu po skidanju sadržaja zaštićenog autorskim pravima sa Interneta.
Otkrijte čari Španije, od jedinstvenih regija Katalonije i Baskije do bezviznog režima za Srbe. Uživajte u raznolikoj klimi, evru kao valuti, festivalima poput La Tomatine i strastvenom flamencu.
Razmišljate o putovanju u Španiju ili jednostavno želite da saznate više o ovoj zemlji bogate istorije i kulture? U pravom ste mestu! Španija je zemlja koja očarava od plaža Kosta Brave do planina Sierra Nevade.
U ovom članku, vodiću vas kroz sve što treba da znate o Španiji – od njene ukusne kuhinje i svetski poznatih festivala, do impresivne arhitekture i živopisnih gradova. Pridružite mi se dok istražujemo ovu zemlju sunca, flamenka i koride, i otkrijmo zašto je Španija jedna od top destinacija za putnike iz celog sveta.
Bilo da ste zaljubljenik u umetnost i istoriju ili tragate za savršenim mestom za opuštanje, Španija nudi nešto za svakoga. Zaronimo zajedno u čaroliju španskih tradicija i saznajmo kako da uživate u svemu što Španija ima da ponudi.
Španija – Geografske Osobine
Španija – Položaj
Kada razmišljam o geografskom položaju Španije, ne mogu a da ne istaknem njenu jedinstvenu lokaciju na Iberijskom poluostrvu. Graniči se sa Portugalom na zapadu, dok su sa severne strane Francuska i Andora, uz obalu koju zapljuskuje Biskajski zaliv. S mediteranske strane, divno plavetnilo mora prati istočnu i jugoistočnu obalu Španije, dok na jugu Gibraltarski moreuz odvaja zemlju od severne Afrike.
Španija obuhvata brojne otoke, uključujući prelepe Balearske otoke u Sredozemnom moru, kao i Kanarske otoke u Atlantskom okeanu. Činjenica da Španija ima dva kontinenta, evropski i africki, čini je još fascinantnijom. Tu je i značaj teritorije Španije u Evropi, s obzirom na njene veličanstvene regije koje se često izdvajaju po svojim kulturnim i jezičkim karakteristikama.
Španija – Klima
Raznovrsnost klime u Španiji je začuđujuća. U severnim regijama, pre svega u planinama, nalazimo umerenu klimu sa obiljem padavina, dok se veći deo unutrašnjosti može pohvaliti kontinentalnom klimom sa hladnim zimama i vrelim letima. Moj put po Španiji me je naučio da mediteranska klima karakteriše istočni deo i jug, što znači blage zime i topla, suva leta što mnoge turiste i privlači.
Ako razmatramo jugozapad, tu je prisutna suptropska klima, naročito na Kanarskim ostrvima gde je vreme uvek kao stvoreno za odmor. Ta specifičnost klime proističe iz geografskog položaja ostrva i toplih morskih struja koje ih okružuju. Neizostavno je spomenuti i vetrove koji dodatno oblikuju klimatske uslove Španije.
Iako je meni lično klima samo jedan od razloga zašto obožavam Španiju, moram priznati da je ona ključan faktor koji ovu zemlju čini privlačnom tokom cele godine, bez obzira na to da li planirate ležerno istraživanje urbanog podneblja ili ste više za avanturu u prirodi.
Španija nudi raznolike klimatske zone koje opslužuju različite želje i potrebe putnika, i bez sumnje je jedna od tih zemalja u kojoj zaista možete pratiti ritam svojih želja s obzirom na vreme.
Španija – Istorija Španije
Antička i Srednjovekovna Istorija
Prošlost Španije je teško obuhvatiti u nekoliko rečenica. Prepoznata kao raskrsnica civilizacije, njena antička istorija obiluje uticajem brojnih naroda. Fenicijanci, Grci i Kartaginjani ostavili su svoj trag pre nego što je Rimsko carstvo učvrstilo svoje temelje na ovom tlu, pretvarajući je u jednu od najvažnijih provincija. Španija je tada bila poznata kao Hispanija i njen značaj se ogledao u razvijenim gradovima kao što su Toletum (današnji Toledo) i Emerita Augusta (današnja Mérida).
Posle pada Rima, Vizigoti su preuzeli dominaciju, a njihovo kraljevstvo je okončano invazijom Muslimana u 8. veku. Muslimanska vlast u Španiji poznata je kao period Al-Andalusa, kada je znanje i kultura cvetali, što se posebno odražavalo u arhitekturi, filozofiji i naukama.
Srednji vek u Španiji karakteriše Rekonkvista, dugotrajna borba hrišćanskih kraljevstava za oslobođenje od muslimanske vladavine. Ovo je dovelo do sjedinjenja Katoličkih monarha, Ferdinanda i Izabele, i konačnog osvajanja Granade 1492. godine, čime je završena muslimanska vlast i počela nova era širenja španske moći po svetu.
Španija – Građanski Rat
Početkom 20. veka, Španija je prolazila kroz dramatične društvene promene i političku nestabilnost koja će kulminirati u Španskom građanskom ratu (1936-1939). Ovaj sukob između republikanskih snaga i nacionalista, na čelu sa generalom Franciskom Frankom, bio je krvav i razoran. Rat je rezultirao pobedom nacionalista, uspostavljanje diktature i Frankovu vladavinu koja će trajati sve do njegove smrti 1975. godine.
Španski građanski rat duboko je uticao na društvo i kulturu, ostavivši trag koji do današnjeg dana ostaje predmet istraživanja i mnogih umetničkih dela. Podela koju je rat izazvao odražava se u književnosti, umetnosti i javnom životu, iako je savremena Španija napravila značajne korake ka pomirenju i odavanju počasti žrtvama obiju strana.
Tranzicija ka Demokratiji
Period tranzicije u Španiji nakon Frankove smrti obeležava se kao jedan od najsjajnijih primera miroljubive promene režima u savremenoj istoriji. Pod vođstvom kralja Huana Karlosa I i premijera Adolfa Suareza, zemlja je krenula putem razvoja demokratije, usvajanjem nove ustavne monarhije 1978. godine. U tom periodu, Španija je uspostavila savremeni politički sistem i vratila se na međunarodnu scenu kao aktivna članica Evropskih zajednica, što je prethodnica današnje Evropske unije.
Jezik, kultura, regije i njihova autonomija postali su temeljni aspekti modernizacije zemlje. Španija danas broji više od 47 miliona stanovnika i priznaje nekoliko kooficijalnih jezika osim španskog. Verska pripadnost je raznovrsna, ali preovladava katolicizam koji ima duboke istorijske korene.
Razumevanje istorije je ključno za upoznavanje bilo koje zemlje. U slučaju Španije, bogata prošlost je utkana u svaku regiju, odnosno autonomnu zajednicu, i svakako se odražava u načinu života, jeziku i kulturnim manifestacijama širom zemlje.
Španija – Kultura Španije
Španija – Španska Kuhinja
Moja fascinacija španskom kuhinjom ne prestaje da raste svaki put kad otkrijem novo regionalno jelo. Španija, sa svojim različitim regijama, donosi pregršt ukusa u svom bogatom kulinarstvu. Paella iz Valensije, koja se priprema sa morskim plodovima i šafranom, samo je vrh ledenog brega kada govorim o raznovrsnosti jela. Tapasi, mali zalogaji kao što su chorizo, gambas al ajillo ili patatas bravas sasvim su uobičajeni, omogućujući da se proba više ukusa u jednom obroku. Večernje vreme u Španiji je idealno za degustaciju ovih specijaliteta uz čašu sangrije ili lokalnog vina.
Jedna od stvari koja mi daje uvid u klimu neke zemlje jeste i njen meni. Na severu, gde je klima hladnija, tradicionalna jela su bogata i kalorična, poput fabade asturiane, dok se na jugoistoku, gde sunce sija gotovo cele godine, jelu daje prednost svežina, kao što je gazpacho. Umetnost kombinovanja lokalnih sastojaka sa istorijskim uticajima pravi špansku kuhinju jedinstvenom.
Španija – Flamenko
Kad pomislim na Španiju, prva asocijacija mi je flamenko. Ovaj strastveni ples sečiva je vazduh svojom energijom i emocijama. Flamenko nije samo ples, to je izražajna forma koja priča priče o ljubavi, patnji, radosti i bolu. Flamenko plesači svojim pokretima započinju neispričane priče, a ritmično lupkanje stopala odzvanja kroz vekove tradicije.
Obično se flamenko pleše u tablanima, mestima koja odišu atmosferom španske kulture. Gitaristi, pevači i plesači zajedno stvaraju magiju flamenka, koja je priznata kao nematerijalno kulturno nasleđe čovečanstva. Uz flamenko, doživljaj jezika i gestikulacije dovodi do punog razumevanja španske duše.
Španija – Populacija i jezik
Španija – Korida
Korida je jedan od kontroverznih aspekata španske kulture, a moje mišljenje o njoj je kompleksno. Uprkos tome, Korida važi za tradicionalan spektakl koji privlači veliki broj posetilaca. Matadori, u svojim šarenilim trajesima, bore se sa bikovima u areni, a njihova veština, hrabrost i gracioznost su pod stalnim nadzorom publike koja sa strahopoštovanjem prati događaj.
Znam da vreme i promene u perspektivama utiču na ovu drevnu tradiciju, a broj stanovnika koji joj pristupa sa raznim emocijama je sve veći. Ne ulazeći u debatu o moralnosti, jasno je da korida postoji u srcu mnogih Španaca, utemeljena u njihovom identitetu i istorijskom nasleđu i ne može se poreći da je korida duboko ukorenjena u špansko društvo.
Španija – Stanovništvo
Španija, sa više od 47 miliona stanovnika, ova zemlja predstavlja jednu od najmnogoljudnijih nacija u Evropskoj uniji. Fascinantno je da Španija obuhvata nekoliko regija, od kojih svaka ima svoju jedinstvenu kulturu i identitet. Nekako mi je posebno draga činjenica da svako područje, pa čak i grad, doprinosi raznolikosti ukupne populacije.
Podaci pokazuju blagi porast broja stanovnika, što ukazuje na stabilnost i privlačnost zemlje, iako se sada i budući demografski trendovi pažljivo prate. Među stanovništvom vlada različita verska pripadnost, no većina se izjašnjava kao rimokatolici. Zagonetka kao što je vreme, čini se, nije uticala dramatično na naseljenost zemlje, jer se stanovnici prilagođavaju klimi, koja se razlikuje od regiona do regiona.
Španski Jezik
Govoreći o jeziku, španski jezik je moć koja spaja ljude širom ove predivne zemlje. Kao maternji jezik većine građana, španski prevazilazi samo komunikaciju; on je ključni elemenat nacionalnog identiteta. Kroz svoje putovanje Španijom shvatila sam da je jezik mnogo više od niza reči – to je izraz kulture, tradicije i povesti koje raskošno podržavaju toplo sunce i energični ritam života.
Ipak, Španija ne poznaje jezičku monotoniju. Uz španski, postoje i drugi kooficijalni jezici poput katalonskog, baskijskog i galicijskog, naročito u autonomnim regijama. Svaki jezik čuva specifičnosti i doprinosi bogatstvu španskog kulturnog mozaika.
Raznovrsnost koju pružaju španski jezik i različite regionalne varijante učinilo je da se osećam kao da sam na stalnom otkriću novog dela ne samo Španije, već i sebe.
Španija – gradovi
Barselona
Moje putovanje počinje u Barseloni, gde je kreativna energija na svakom koraku. Gaudijeva dela poput Sagrada Familia i Park Güell samo su deo mozaika koji čini ovu katalonsku metropolu nezaboravnom. Ulicama šetaju ljudi koji govore i španski i katalonski, pokazujući da je jezik više od načina komunikacije – deo je lokalnog identiteta. Vreme u Barseloni je skoro uvek sunčano, doprinoseći svetloj atmosferi koju osećam dok se šetam uz bulevar La Rambla. A valuta koja mi treba za sve te neodoljive tapase i umetničke suvenire je, naravno, evro.
Madrid
Madrid, španska prestonica, važi za grad koji nikad ne spava. Koliko je samo kulturnih bogatstava skriveno u muzejima kao što su Prado i Reina Sofia! Dok razmišljam o broju stanovnika, shvatam da Madrid nije samo politički entitet – to je topionica kulture i inovacija. Verska pripadnost ovde nije prepreka za uživanje u raznolikosti, već prilika za upoznavanje tradicija koje su se prepliće stotinama godina. U Madridu je klima kontinentalna sa hladnim zimama i vrućim letima, pa preporučujem proljeće ili jesen za posetu.
Sevilla
Dolazim u Sevillu gdje sam prisustvovala čaroliji flamenko plesa pod zvezdanim nebom. Sevilja pulsira energijom koja se prenosi s generacije na generaciju, a svedok je brojnih istorijskih prekretnica Andaluzije. Vreme u Sevilji može biti veoma toplo, naročito leti, ali seviljska duša nikada ne klone. Dok se krećem kroz ulice osetim kako jezik nije samo španski, u ušima mi odjekuju i seviljski dijalekti. Za državljane Srbije, nije potrebna viza da bi se istražile ove čari, što nam samo olakšava putovanje ovamo, u grad sunca i senki, gde život cveta na svakom trgu.
Kosta del Sol i Kosta Brava
su samo neke od regija koje su mi ostale u posebnom sećanju. Uz mediteransku klimu koja garantuje tople letnje dane, idealni su za odmor i uživanje u morskim aktivnostima. Klimatske promene neretko donesu produžetak letnje sezone, stoga mi i u ranoj jeseni možemo uživati u morskim radostima.
Plaže Španije
Pomislim na Španiju moje misli automatski vodi ka beskraju zlatnih plaža i plavetnilu mora. Sa obalom koja se proteže na hiljade kilometara, Španija je dom nekih od najlepših plaža u Evropi. Od prostranih peščanih rajeva poput one na ostrvu Majorca do živopisnih uvala Costa Brave, španske plaže su savršene za svakog ko žudi za sunčanjem, plivanjem ili surfanjem.
Rekreativne Aktivnosti u Španiji
Španija je zemlja koja vrvi od opcija za sve ljubitelje aktivnog odmora, a sunčano vreme dodatno olakšava uživanje u raznovrsnim aktivnostima. Ne samo da možete iskusiti bogatstvo kulture i jezika, već vas očekuju i prelepi pejzaži idealni za rekreaciju.
Planinarenje u Pirinejima
Za one koji više vole osvajanje visina, Pirineji nude izazove za svakog planinara, od početnika do iskusnih alpinista. Planinarenje u Pirinejima je nezaboravno iskustvo koje kombinuje sport, avanturu i netaknutu prirodu.
Područje Pirineja je neprocenjivo i zbog svoje raznolikosti u pogledu klime i terena, što omogućava posetiocima da tokom cele godine pronađu savršeno mesto za planinarenje. Valuta svakako nije prepreka, s obzirom na to da je euro lako prihvaćen i omogućava besprekorno putovanje kroz različite španske regije. Nadam se da će svako ko se odluči na put u Španiju imati priliku da se popne na neki od pirinejskih vrhova i uživa u panorami koje se pamte celog života.
Španija – Ekonomija i Turizam
Kada putujem, volim da zaronim u srce ekonomije zemlje, kako bih bolje razumela njen puls i dinamiku. Španija je fascinantna i po tome, a njena ekonomija i turizam su dva ključna segmenta koji me posebno zanimaju.
Španija – Glavne Industrije
U Španiji su Glavne industrije koje pokreću ekonomiju sektori poput automobilske industrije, energetike, i naravno, agrikulture. Podneblje i klima pružaju idealne uslove za uzgoj maslina i grožđa, što Španiju čini jednim od svetskih lidera u proizvodnji vina i maslinovog ulja.
Industrija usluga, pre svega turizma, ima ključnu ulogu u ekonomiji. Fascinantno je da broj stanovnika u Španiji iznosi oko 47 miliona, ali zemlja godišnje ugosti mnogo više turista. Jezik koji dominira je španski, što daje poseban šarm razgovorima sa lokalnim stanovništvom i uživanju u autentičnom iskustvu
Zanimljivosti o Španiji
Znatiželja me je uvek pokretala, pa sam odlučila da istražim i podelim s vama neke od neobičnih detalja o Španiji koji možda nisu tako poznati. Zapanjujuće je kako svaka regija u Španiji nudi svoju jedinstvenu priču, običaje i kulturu.
Spominjući regije, Katalonija i Baskija su samo neke od onih koja imaju jako izražen sopstveni identitet, pa čak i svoj jezik – katalonski i baskijski, uz standardni španski. S obzirom na to da mnogi od nas nisu znali, španski je ustvari kastiljanski jezik.
Svaki put kad se spomene Španija, mnogima na pamet padne leto i sunce. Ali, treba znati da se klima u Španiji značajno razlikuje od regije do regije. Severni delovi su poznati po nešto svežijim vremenom i čestim kišama, dok je, recimo, Andaluzija često povezana s toplim i suvim vremenom. Vredi istaći da vreme u Španiji može biti i veoma promenljivo, pa je pametno uvek imati nešto dugih rukava sa sobom.
A kad smo kod praktičnih informacija, u Španiji je kao i u većini evropskih zemalja valuta evro, što olakšava preračunavanje troškova i planiranje budžeta za put. Što se tiče populacije, Španija se može pohvaliti brojem stanovnika koji iznosi oko 47 miliona duša. Ljudi su u velikoj meri vezani za svoje tradicije i često prate versku pripadnost, iako je i taj aspekt, kao i mnogi drugi, u promeni.
Zatim, otkriću vam da postoji i Festival la Tomatina u mestu Buñol, gde se održava jedna od najneobičnijih bitaka paradajzom na svetu. I ne, nemojte se iznenaditi ako vas neko od mestaša pozove na spontani flamenco ples – to je deo njihovog duha i osećanja za život.
Dok bajkovite plaže i pirinejski vrhovi ukrašavaju njene obale i unutrašnjost, kulturno blago i bogata istorija očaravaju pronicljive posetioce koji traže dublje razumevanje zemlje. U svakom kutku Španije postoji nešto što čeka da bude otkriveno. Skrivene tapas barove, arhitektonska čudesa, plamene fieste – Španija je živa tapiserija isprepletena na najneobičnije načine.
Španija – Popularne Turističke Destinacije
Španija je dom nekim od najčuvenijih turističkih destinacija u svetu. Barselona, Madrid i Sevilla su već spomenuti u prethodnim delovima mog članka, ali moram istaći i druge dragulje kao što su Granada sa zapanjujućom Alhambrą, Valensija poznata po festivalima i modernoj arhitekturi, kao i Ibica, koja je poput magneta za ljubitelje plaža i noćnog života.
Raznolika klima pruža mogućnosti za razne aktivnosti – od sunčanja na prelepim plažama Kostabrave, do skijanja u Pirinejima.
Kroz moja putovanja i razgovore sa domaćinima, uvidela sam da je verska pripadnost takođe važan aspekt španskog identiteta, s katolicizmom kao dominantnom religijom, ali i sa sve većom raznolikošću koje obogaćuju kulturni mozaik ove zemlje.
Sa svakim korakom kroz ovu divnu zemlju, otkrivam njen bogati mozaik industrije i turizma. Istrazujem, učim i delim sa vama, dragi čitaoci, kako biste i vi spoznali sve ono što Španija ima da ponudi.
Otkrivanje Španije je kao otkrivanje celine jedne fascinantne priče. Svaka regija donosi svoj jedinstveni pečat na mozaik španske raznolikosti. Bez vize i sa evrom u džepu, spremna sam da zaronim u avanturu koja me vodi od Katalonije do Baskije, od plaža do Pirineja. Flamenco ritmovi i boje La Tomatine samo su deo te priče. Španija nije samo destinacija, to je iskustvo koje se urezuje u sećanje.Ukoliko želite više informacija na ovu temu kontaktirajte nas putem facebook stranice.